تبلیغات
**** سایت نوین **** - مدیریت رمز عبور کدام مرورگر بهتر است؟

مدیریت رمز عبور

مدیریت رمز عبور در مرورگر

در این مطلب  به مقایسه مرورگرهای معروف دنیای اینترنت می پردازیم و به شما نشان می دهیم که کدام یک در مدیریت رمز عبور بهتر هستند؟

Firefox در مقابل Chrome در مقابل Internet Explorer

با وجود اینکه ابزارهای مختلفی مختص مدیریت رمزهای عبور وجود دارند؛ هر مرورگر وب مدرنی دارای یک سیستم مدیریت رمز عبور درونی است. اما این سیستم های مدیریت رمز عبور مرورگرها چقدر خوب هستند؟ با هم نگاهی خواهیم داشت به مقایسه سیستم مدیریت رمز عبور مرورگرهای محبوب و آنها را از جهت راحتی کار، امنیت، ویژگی های همگام سازی و دستگاه ها و سیستم عامل های پشتیبانی شده توسط آن ها (برای همگام سازی).

 

برنامه های مدیریت رمز عبور اختصاصی (که جدا از مرورگر عمل میکنند) هنوز دارای برتری هایی می باشند، به همین دلیل ما به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت که چگونه می توانید یک مدیریت رمز عبور بهتر و کارآمدتر بدون در نظر گرفتن اینکه مرورگرتان چیست، داشته باشید. هدف از این کار این است که دیگر نیاز نخواهد بود که برای داشتن مدیریت رمز عبور بهتر بین مرورگرهای مختلف جابجا شوید؛ زیرا آن ها برای هر مرورگری در دسترس هستند.

Mozilla Firefox
روش کار مرورگر : وقتی که شما رمز عبوری را در یک وبسایت وارد می کنید، فایرفاکس از شما می پرسد که می خواهید که رمز عبور را برای یادآوری ذخیره کنید یا نه. اگر انتخاب شما ذخیره رمز عبور باشد، فایرفاکس رمز عبور شما در کامپیوتر تان ذخیره میکند. وقتی که دوباره از آن وبسایت بازدید کنید، فایرفاکس به طور خودکار رمز عبور ذخیره شده شما را در محل مربوط به آن جایگذاری میکند. شما همچنین میتوانید رمزهای عبور ذخیره شده خود را در پنجره Options فایرفاکس مشاهده کنید.


firefox-password-remember-prompt
راحتی کار : اگر با اینکه فایرفاکس رمزهای عبور شما را در خودش ذخیره میکند مشکلی نداشته باشید، سیستم مدیریت رمز عبور فایرفاکس یک راه راحت و ساده برای صرفه جویی در وقت برای شما خواهد بود. تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که هنگام ورود به حساب تان در یک وبسایت روی دکمه Remember Password کلیک کنید و پس از آن در آینده رمز عبور شما بدون هیچ کلیک اضافی در جای مربوط به خود جایگذاری میشود.

 

امنیت : فایرفاکس به صورت پیشفرض این رمزهای عبور را به شکلی ناامن در کامپیوتر شما ذخیره میکند. با این حال فایرفاکس به شما اجازه میدهد تا قابلیت Master Password (رمز عبور همگانی) را برای این منظور فعال کنید. با انجام این کار رمزهای عبور شما  توسط رمز عبور همگانی انتخاب شده، رمز نگاری میشوند و برای دسترسی به مدیریت رمزهای عبور مرورگر باید آن رمز عبور همگانی را وارد کنید. این کار باعث خواهد که (برای مثال) اگر وقتی صفحه فایرفاکس تان را به صورت باز رها کنید، دیگر افراد نتوانند با دسترسی به کامپیوتر تان، رمزهای عبور شما را پیدا کنند. البته افزونه هایی نیز وجود دارند که برای امنیت بیشتر، در دوره های زمانی منظم دیتابیس مربوط به رمزهای عبور ذخیره شده شما را قفل میکنند.

 

ویژگی های همگام سازی : فایرفاکس می تواند رمزهای عبور شما را تحت قابلیت درونی Firefox Sync همگام سازی کند. رمزهای عبور شما نیز همانند دیگر داده های مرورگر به منظور امنیت بیشتر قبل از همگام سازی، رمز نگاری خواهند شد. این سیستم به شما این امکان را میدهد که یک پشتیبان از رمزهای عبور خود داشته باشید و بتوانید این رمزهای عبور را بین دستگاه های مختلف خود همگام سازی کنید.

دستگاه های پشتیبانی شده برای همگام سازی : Firefox Sync به شما اجازه میدهد که رمزهای عبور تان را در نرم افزار فایرفاکس  تحت سیستم عامل های ویندوز، مک، لینوکس و Android همگام سازی کنید. متاسفانه فایرفاکس تاکنون نرم افزار خانگی خود را برای سیستم عامل iOS ارائه نکرده است؛ به همین دلیل امکان دسترسی به رمزهای عبور Firefox Sync توسط دستگاه های آیفون، آیپد و دستگاه های دیگر مانند Windows Phone و BlackBerry وجود نخواهد داشت. در حال حاضر اگر می خواهید رمزهای عبورتان را در گوشی یا تبلت همگام سازی کنید، باید یک گوشی یا تبلت آندرویدی داشته باشید.

 

به طور خلاصه : فایرفاکس به دلیل وجود قابلیت Master Password (رمز عبور همگانی)، امن ترین سیستم مدیریت رمز عبور را ارائه میدهد. سیستم مدیریت رمز عبور فایرفاکس به راحتی قابل استفاده خواهد بود اگر از نرم افزار فایرفاکس در یک دستگاه PC یا Android استفاده کنید؛ اما به هیچ وجه نمی توانید به رمزهای عبور فایرفاکس تان در یک دستگاه تحت iOS یا تحت دیگر سیستم عامل های موبایل، دسترسی داشته باشید.
طبقه بندی: نرم افزار، 

تاریخ : پنجشنبه 7 شهریور 1392 | 11:15 | نویسنده : سبحان گوهری | نظرات

  • گیره
  • بوم اف
  • کارت شارژ همراه اول